Hızlı Menü

Kablo Soyma Pensesi Nedir?

Kablo Soyma Pensesi, elektrik kablolarının yalıtkan kısmını soymak için kullanılan bir alettir.  Elektrik enerjisi hayatımızın her alanında büyük önem taşır. Elektriğin hayatımıza girmesiyle farklı ihtiyaçlar da ortaya çıkmış durumda. Bu ihtiyaçlar sadece gündelik hayatta kullandığımız şeyler için değil elektrik sektöründe çalışan insanlar için de geçerlidir. Bu tip ihtiyaçlar doğrultusunda bazı el aletleri üretilmiştir. Hem iş yükünü hafifletmek için hem de yapılan işlerden daha iyi sonuçlar elde etmek için üretilen el aletlerinin sayısı günden güne artmaktadır. Kablo soyma penseleri de bu el aletlerdendir. Kablo soyma penseleri izoleli halde olan elektrik kablosunun dış kısmını soymak için kullanılır. Kablo soyma penseleri elektrik kablosunun iç kısmında ki tellere zarar vermeden çıkarabilirler. Aksi halde bu el aletini kullanmamızın bir anlamı kalmaz.  Elektriğin hayatımızdaki yeri zaman içerisinde arttıkça kullanım alanı ve kullanılan el aletleri de zaman içerisinde artmıştır. Kullanılan ürünler iş alanına göre farklılık gösterirler. Gerek montaj işlerinde gerekse tamirat işlerinde çeşitli ürünler hayatımızda yer edinmiştir. Elektrikte hem gündelik hayatta kullandığımız bir araç haline gelmiştir hem de bir iş alanı haline gelmiştir. Bu sebeple de çalışan insanların işlerini kolaylaştırmak ve güvenliklerini sağlamak için çok farklı el aletleri üretime sunulmuştur.

Kablo Soyma Pensesi Ne İçin Kullanılır?

Elektrik kablosunun soyulması genellikle bir bağlantı veya bir başka kabloya ek yapma durumlarında kullanılır. İzole halde ki elektrik kablosunun dış yüzeyini soyma için kablo soyma pensesine ihtiyaç duyulur. Kablo soyma pensesi ile elektrik kablosunun izole edilmiş olan dış yüzeyi soyulur. Kablonun kalınlığına göre aynı kablo soyma pensesi kullanılabilir. Bu durum herhangi bir soruna yol açmaz. Çünkü kablo soyma penseleri farklı kablo kalınlıklarına göre yapılmış bir pense çeşididir.  Kablo soyma işlemi ise montaj ya da tamir işleri esnasında en yaygın durumlardan birisidir. Elektrik kablosunun montajı sırasında farklı bir kabloyla bağlantı yapmak için kablo soyma işlemi gerçekleştirilir. Kablo soyma işlemi için kablo soyma aparatı kullanılır. Elektrik kabloları izole edilmiş bir yüzey ile üretilir. Bunun gerekçesi ise kabloların herhangi bir darbeye veya aşırı ısıya karşı dayanıklı olması için bir koruyucuya ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bazı gerekli durumlarda izole edilmiş dış yüzeyin soyulması gereklidir. Kablo soyma işlemi de bu gerekli durumlar sonu ortaya çıkmıştır.

 

Kablo Soyma Pensesinin Yapısı

Elektrik kabloları izole edilmiş dış kabukları ile üretilirler. İzole edilmiş dış yüzey sayesinde olası bir darbe ya da aşırı ısıya karşı daha dayanıklı olurlar. Ama gerekli görüldüğü durumlarda izole edilmiş dış yüzeyin soyulma işlemi yapılır. Elektrik kablosunun dış yüzeyinin soyulma işlemi genellikle bir bağlantı ya da bir montaj işlemi söz konusuyken yapılan bir durumdur. Kablo soyma pensesi kablonun kalınlığı önemli olmaz çünkü kablo soyma penselerinin çene yapısı farklı kalınlıktaki kablolar için uygundur.  Kablo soyma, işlemi için özel olarak üretilen görsel olarak pense, makas benzeri olan bir el aleti kullanılır. Bu el aleti soyulacak olan kabloya takılarak istenilen uzunluktaki kısım izole edilmiş olan dış yüzeyinden ayrılır. Son derece kolay olan kablo soyma işlemi ile montajın gerçekleşeceği sürede bu el aleti yardımıyla hem daha kolay hem de daha az zaman harcayan bir işlem halini almıştır. Kablo soyma, işlemi sırasında diğer işlerde olduğu gibi önlemlerin alınması gereklidir. Basit bir işlem gibi görünen kablo soyma her işte olduğu gibi güvenliği gerektiren bir durumdur.

 

Kablo Soyma Pensesinin Çeşitleri

Elektrik kabloları başta olmak üzere hayatımızda birçok kablo çeşidi mevcuttur. Bu kablolar hasar aldıklarında ya da farklı bir durum olduğunda kablo soyma işlemi uygulanır. Kablo soyla için özel el aletlerini kullanmak hem daha pratik hem daha güvenli hem de kablonun en az hasar alacağı bir işlem halini alır. Kablo soyma yukarıda sayılan işlemlerden önce rahatlıkla kullanılabilen el aletleri arasında yerini almış durumdadır.  Elektrik kabloları birbirinden farklı şekiller de üretilmişlerdir. Tel, halat, çelik, bakır, izoleli, izolesiz çok çeşitli olması bakımından elektrik kabloları farklı türde ki bağlantılar için uygun bir haldedir. Elektrik kablolarının çok çeşitli olması haliyle montaj işleminde kullanılan el aletlerine de aynı ölçüde yansımıştır. Elektrik işinde çalışan kişilerin işlerini daha iyi şartlarda yapmaları için üretilen el aletleri çok çeşitlidir.

 

© 2018. Created by Ankara Reklam Ajansı