Hızlı Menü

İzoleli Terminal Sıkma Pensesi Nedir?

İzoleli Terminal Sıkma Pensesi, kesilen elektrik kablolarına papuç takma işlemini gerçekleştirir. İzole edilmiş sapı sayesinde güvenliği ön planda tutmaktadır. Günümüzde elektrik sektörü de başta olmak üzere birçok sektörde olumlu anlamda birçok değişim, yenilik ve ilerleme olmuştur. Bu yenilik ve değişimlere uğrayan sektörlerde çalışanların güvenliği ve iş verimliliği ön planda tutulup, ayrıca çalışanların işlerini kolaylaştırmak için yardımcı olacak olan birbirinden farklı el aleti üretilmiştir. Elektrik sektörü de bu sektörlerden bir tanesi olup hayatımızın her alanında yer edinmiştir. Ulaşımda, evde, işte hayatımızın her alanında elektriğin yeri çok büyüktür. Elektrik sektörü bu kadar ilerlemiş durumdayken kullanılan el aletleri de haliyle hem daha kullanışlı hem de daha güvenli hale geliyor. Elektrik sektörü çalışanlarının güvenliği ve işlerini daha hızlı yapabilmeleri için işlevsel olarak birbirinden farklı el aletleri üretilmekte olup sektör çalışanlarının beğenilerine sunulmuştur. Bu el aletlerinden çoğu izole kaplı sap ya da gövdeye sahip olup, elektrik çarpmalarının büyük ölçüde önüne geçilmesine yardımcı olmuştur.

İzoleli Terminal Sıkma Pensesini Ne  İçin Kullanırız?

İzoleli terminal sıkma penseleri, bağlantı için kullanılan elektrik kablolarının kendi boyutlarında pabuçlar ile sıkılmasında kullanılan pensedir.  Elektrik hayatımıza girdiği zamandan itibaren farklı alanlarda hızla kullanılmaya ve ihtiyaçlarımızı karşılamaya başlamıştır. Gündelik hayatta ve iş hayatında büyük ölçüde bize katkı sağlayan elektrik, iş alanı olarak da hayatımızda yer edinmiş durumda. Elektrik işi ile ilgilen kişilerin de diğer iş alanı çalışanlarında olduğu gibi el aleti olarak ihtiyaçları zamanla doğmuştur. Bu kullanılan ürünler zaman içerisinde artmış olup hem güvenliğin önemini vurgulamakta hem de hızlı ve rahat bir şekilde işlerin halledilmesini sağlamaktadır.

İzoleli Terminal Sıkma Pensesinin Yapısı

İzole terminal sıkma pensesi, elektrik işi ile ilgilenen insanların kullanması açısından üretilen el aletlerinden bir tanesidir. İzole terminal sıkma pensesi, kesilen ya da parça kalan elektrik kablolarını pabuç ile sıkma işleminde kullanılır. Genellikle tek tip olarak üretilen izole terminal sıkma pensesi elektrik kablolarının kalın veya ince olmasına göre değişiklik göstermemektedir. Çünkü izole terminal sıkma penselerinin ağız kısımları kabloların boyutuna göre değiştirilebilir özellikte üretilmiştir. İzole terminal sıkma pensesi ile elektrik kablosunu sıkmak için öncelikle elektrik kablosunun bir kısmının farklı bir el aleti ile soyuluş olması gereklidir. İzole dış yüzeyinden soyulmuş olan elektrik kablosuna uygun ölçüde olan pabuç izole terminal sıkma pensesinin ağız kısmına yerleştirilir. Elektrik kablosu pabucun içine yerleştirilerek izole terminal sıkma pensesi ile sıkma işlemi gerçekleştirilir.

İzoleli Terminal Sıkma Pensesinin Yapısı

İzoleli terminal sıkma penselerinin sap kısmı yalıtıma uygun bir malzemeden üretilmiştir. Ayrıca izoleli terminal sıkma pensesinde çene kısmı çelikten üretilmiştir. İzoleli terminal sıkma pensesi ile kabloyu sıkmadan önce farklı bir pense yardımıyla dışında ki izole kısmın söküm işlemi yapılmaktadır. İzoleli terminal sıkma pensesinin çene kısmı değiştirilebilir olup birden farklı ölçüde ki pabuç için aynı pense kullanılabilir. Bu pabuçlar metal bir malzemeden üretilmekte olup iletken görevi görmektedir. İzoleli terminal sıkma pensesi tarafından sıkılan kablolar farklı bir aparata takılmaktadır.  İzole terminal sıkma pensesi, rahat tutuşu ve izoleli sapı sayesinde hem kolay bir kullanım sağlar hem de izole edilmiş olan sapı sayesinde güvenlik açısından da tercih edilen ürünler arasın yer etmiştir. Bütün iş alanlarında olduğu gibi elektrik alanında da güvenlik ön planda olmalıdır. Aksi takdirde iş kazalarının boyutu ve sonuçları daha da ağırlaşır. İzole terminal sıkma pensesi ile iş güvenlik durumu az da olsa sağlanmış vaziyettedir.

İzoleli Terminal Sıkma Pensesinin Özellikleri

İzoleli terminal sıkma pensesiyle kullanılan pabuçların boyutları, sıkılacak olan elektrik kablosunun boyutuna göre farklılık gösteriyor. Elektrik kablosunun boyutuna uygun hem pabuç hem de izoleli terminal sıkma penselerinin çene kısmı mevcuttur. İzoleli terminal sıkma pensesiyle tutuşu bir hayli güç olan küçük olan pabuçların ve kabloların tutuşu oldukça kolay hale gelmiştir. Elektrik sektörü çalışanlarının güvenli ve daha rahat bir şekilde işlerini yapmalarına katkı sağlayan izoleli terminal sıkma penseleri sektör çalışanları tarafından çokça kullanılıyor durumda. Elektrik kabloları da izole edilmiş malzemeler arasındadır. Elektrik kablolarının izole edilmelerinin sebebi ise kullanıldığı ortamın ısısına, kablonun olası alabileceği darbelerden koruma amaçlıdır. Ama bazı durumlarda yani bağlantı durumlarında izole edilen kabuğundan ayrılmaları gereklidir. Bu gibi durumlar için kullanılan el aletleri ise üretilmiştir. izole terminal sıkma pensesi de bahsi geçen el aletleri arasında en çok kullanılanlar arasındadır.

© 2018. Created by Ankara Reklam Ajansı